Metán-hidrát: a bolygó legnagyobb érintetlen fosszilis energiakészlete
A metán-hidrát víz és metán keverékéből képződő jéghez hasonló anyag, ami megfelelő nyomás és hőmérsékletviszonyok mellett stabil marad, így az évmilliók folyamán a tenger alján bomló élőlényekből egy magas koncentrációjú és óriási mennyiségű energiaforrássá vált.
Mivel a belőle kinyerhető metánt gyakorlatilag mindenre (autómeghajtás, fűtés, áramtermelés) lehet használni, ezért több országban is intenzív fejlesztési projektek folynak a kitermelési technológiák fejlesztésére. Japán már az évtzed végén megkezdi termelését és gyorsan energiafüggetlenné válhat segítségével, amit több másik ország is követni fog.
Eddig az év magyarázkodása a Costa Concordia luxushajó kapitányától származik: „Azért hagytam el a hajót, mert amikor segíteni próbáltam, a hajó hirtelen megdőlt, és én véletlen beestem a mentőcsónakba!”
A világ óceánjaiban a planktonok növekedési ütemét a szárazföldről por és folyami üledék formájában az óceánokba jutó tápanyagok, elsősorban a vas mennyisége határozza meg. Kutatási eredmények szerint egységnyi tömegű vas óceánba szórásával többezerszer nagyobb tömegű plankton keletkezik, ami táplálékul szolgálhat az élővilágnak, egy része pedig lesüllyedve hatalmas mennyiségű CO2-őt von ki a légkörből.
Így a világ vastarmelésének néhány százalékát a tengerbe szórva ki lehetne vonni az emberiség által kibocsátott teljes éves szén-dioxid mennyiséget, így a klímaváltozás és a világélelmezés helyzete is javítható lehetne. A zöldek betiltatták...
Gondoltál már arra, hogy egy lakatlan trópusi szigetre költözz és ott éld le az életed? Volt egy ember, aki megcsinálta. Itt egy izgalmas cikk róla.
És azt az évadot 2008-ban forgatták...
De többet nem árulok el, mert én ebből fogok meggazdagodni...