Hoffmann Rózsa: aki szegény, másszon fel fél lábbal a Himalájára!
Itt a fizetős felsőoktatás
Jövőre az egyetemekre felvett diákok több mint 80 százaléka részben vagy egészben maga lesz kénytelen fizetni tanulmányai költségét.bungle | 2012.12.13. 13:54:56Számold ki, mennyi lesz a diákhiteled!
http://index.hu/gazdasag/2012/12/13/szamold_ki_mennyi_lesz_a_diakhiteled/
Hoffmann Rózsa: "Csacsi érv, hogy az egyetemista nem kereső ember."
Most már tudom, kinek kellett volna játszania Dolores Umbridge-t!Ys | 2012.02.06. 23:20:28Pont múlt héten voltam látogatóban Dániában. Barátnőm az ottani egyetemen tette rá a BsC-re az MsC-t, mesélt kicsit, mi a helyzet ott felsőoktatásban. Ez nem a teljes rálátás a rendszerre, ő se ismeri minden vetületét az ottani szitunak, szóval csak azt tudom ide leírni, amit tőle hallottam/láttam.
Szociális alapon (családban csak egy kereső van, aki nem ő, mert 3 év alatti kisgyerekkel van otthon) jár neki ösztöndíj, tehát ennyiben segítik a diákokat. Pláne ha EU-s tagállamból jönnek. Az ösztöndíj olyan 5000 dán korona, ezt be kell szorozni kb. negyvennel, hogy megkapd forintban. Igen, mered a szem, mennyi ez, de! Viszont ott egy nyomoronc péksüti is 50-60 korona... Magas árakhoz arányos a fizetés is, ergo ott sincs kolbászból a kerítés és hiába tudott ő is felsőfokon angolul, nem kapott melót addig, amíg ugyan ezt dánul is lekottázta. (Hm, Dániában a prosti pálya nyitott, mivel legális, ahhoz talán nem vártak volna el a perfekt dánt...)
Általa megfigyelt dán szokás: a gyerek eléri a 18-at, páros lábbal teszik ki őket otthonról. Álljanak a saját lábukra, ne legyenek koloncok, ingyenélők. Jogilag felnőttek, éljenek is úgy. Menjenek koliba, albiba, bárhová, csak ne maradjanak otthon. Anyagilag nem divat őket agyontámogatni: ott a diákhitel vagy keressenek suli mellett munkát. Barátnőm is diákmunkázik, persze módjával, mert ha túl sokat keres (vagy a családi támogatás a pici miatt), ugrik az ösztöndíj. És ott is tartja magát a felfogás: a felsőoktatás szolgáltatás.
Bizonyos országokban presztízs ha valaki egy egyetemen taníthat, Magyarországon viszont az "aki tudja csinálja, aki nem tudja tanítja" és az uram-bátyám elv érvényesül. Nagyon elkeseredtem mikor láttam, hogy nyugaton a diákok mennyivel felkészültebben jönnek ki a felsőoktatásból, pedig se nem okosabbak se nem hülyébbek mint a magyarok, csak sokkal jobban működik az oktatás.
Az ún. röghöz kötés alapvetően nem rossz gondolat. Az, hogy bizonyos emberek a felsőoktatásban tanulnak, az egy befektetés az ország részéről, befektetni pedig csak olyanba érdemes ami megtérül. Értem mi nem tetszik ebben a mostani diákoknak, viszont ha valaki nyugatra megy akkor például Angliában kezdő mérnöki fizetésből ha meghúzza magát az ember, akkor egy év alatt visszafizeti a hitelt, két év alatt pedig nagyon kényelmesen. Ingyen ebéd nincs, ez nem ártana már megtanulni.
A tandíjjal kapcsolatban talán az lehetne egy kompromisszumos javaslat, hogy az állam fizeti az iskola elvégzéséhez szükséges ideig, aztán ha valaki ismétel, vagy bukdácsol, akkor onnantól ketyeg a taxióra.