Az USA-ban az elmúlt években a csökkenő nagykereskedelmi árak miatt már az atomerőműveknek is pénzügyi problémái vannak, így ott most nem politikai hanem gazdasági alapon került veszélybe az iparág. Amit nem intézett el Fukushima és a zöldek, azt most a piac teszi lapátra.
A nukleáris energia szükségesséről vitáznak szakemberek, több aspektusból is megvitatják a kockázatait és kiválthatóságát, emellett a közönségnek is van megszólalási lehetősége. A dolog azért is érdekes, mert a paksi beruházás a közvélemény teljes kizárásával zárul.
(Magyar felirat bekapcsolható)
"Vezényszóra tizenöten sárga egyenpólót rántanak, a tekintetük megmerevedik, a mozgásuk furán robotszerűvé válik, az arcuk Amerika kapitányé. Megragadják az első adag, guruló raklapra állított Ytong óriástéglát, a transzparenseket, a kőműveskanalakat, és elindulnak a sarkon túlra, a gyűlölt hivatal elé."
A) egy telephelyen csak 1 blokk van,
B) kis teljesítményű a blokk,
C) ritka típusú a blokk. (Amíg a franciáknál van 100 féle sajt, és csak 3 vagy 4 féle blokk, addig az amcsiknál nagyon sok egyedi blokk van. Ez mind egyedi k+f ráfordítást jelent, drága így az alkatrész utángyártása...)
És persze van, ahol az üzemeltetés volt hanyag.
Ami a posztot illeti: Az, hogy egy antiatom honlap 14 blokkra azt mondja, hogy be fog zárni, nem jelenti azt, hogy a valóságban is ez lesz. Pláne azért gondolom ezt, mert volt olyan blokk, amit a honlap azért sorolt a veszélyeztetettek közé, mert gőzfejlesztőt kell cserélni. Márpedig amerikában és a franciáknál már nagyon sok erőműben cseréltek hőcserélőt. (Arról nem is beszélve, hogy a hőcserélőket csak akkor szokás cserélni, ha 20-30 évvel meg akarják hosszabbítani az üzemidejét...
Egyenlőre 3 atomerőművet akarnak bezárni a több mint 100-ból (ebből a Vermontit a politikai légkör miatt, a San Onorfet a selejtes japán hőcserélő miatt) . Miközben a többinek megnövelték a teljesítményét, meghosszabbították az üzemidejét.
Építés alatt van viszont 4 vagy 5 új blokk...
Az 2007-ben még csakugyan az atomerőművek voltak a legolcsóbbak, ahogy azt valamelyik hozzászóló le is írta.
http://des.nh.gov/organization/divisions/water/wmb/coastal/ocean_policy/documents/te_workshop_cost_compare.pdf" target="_blank">http://des.nh.gov/organization/divisions/water/wmb/coastal/ocean_policy/documents/te_workshop_cost_compare.pdf
CSAKHOGY, azóta viszont lecsökkent a gáz ára az Usában (világpiaci átlag harmadára), így jelenleg a kombinált ciklusú gázturbinák a nyerők az Usában. Kérdés az, hogy mikor pukkan ki a palagáz-lufi...