Mai ismeretterjesztő rovatunkban a toyger, vagyis a játéktigrincs. :) Az "új" macskafajta, mely a tigris kicsinyített mása is lehetne, 1990-ben került bejegyzésre, mint új fajta a Nemzetközi Macska Egyesület-nél (TICA), és 2000-ben megkapta az új, elismert fajta kinevezést.
bungle | 2013.03.21. 11:42:11www.blikk.hu/blikk_kedvencek/400-ezerbe-kerul-a-kistigris-2179285Mai ismeretterjesztő rovatunkban a bilby, másnéven az erszényes nyúl. :)
joovan | 2009.09.10. 09:18:26Erszényes nyúl... hát én erre cickánytól kezdve patkányig mindent mondtam volna, de nyulat nem.
- Mai ismeretterjesztő rovatunkban a rinocéroszcsótány (Macropanesthia rhinoceros), a világ legnehezebb csótányfajtája, aki az egész rovarvilágban is eséllyel pályázik a legeslegnehezebb címre. Élete ~10 éve során akár 8-10 cm-re megnő, tömege 3-4 dkg is lehet. Érdekesség, hogy Ausztráliában kedvelt hobbiállat.mentone | 2009.09.03. 14:56:02Ez megbír csípni vagy harapni vagy iesmi?XD
- Mai ismeretterjesztő rovatunkban: a Guinea- v. medinaféreg (Dracunculus medinensis), mely egy Afrikában honos parazita fonálféregfaj. A féreg lárvái a fertőzött víz fogyasztásával kerülnek be a szervezetbe, majd az emésztőrendszerben válnak ivaréretté. A megtermékenyített nőstények (melyek akár egy méteresre is megnőhetnek) a bőr alatti kötőszövetben húzzák meg magukat, majd a fertőzéstől számított egy év múlva megindulnak, és igen fájdalmas keléseket hoznak létre a bőr felszínén a lábszár vagy a lábfej tájékán. Amikor a delikvens a fájdalmat enyhítendő vízbe mártja a lábait, a nőstény féreg a kifakadt kelésen keresztül kidugja hátsó testvégét, hogy a szabadba engedje több ezer utódját. A kezelés egyetlen módja, ha ilyenkor az állat végét megcsípik, felszúrják egy hegyes pálcikára, majd csavarnak rajta egy egészen kicsit, óvatosan, nehogy a kötőszöveti rostokra felcsavarodott féreg nagyobbik része bennszakadjon. Majd a következő napon tovább tekernek rajta, és így tovább heteken át. Ez a procedúra rendkívül fájdalmas (a féreg latin neve, a Dracunculus is arra utal, hogy ez olyan érzés, mintha egy sárkány tüze égetné az embert vagy egy tüzes kígyó tekeregne a bőre alatt), és akár egy hónapig is eltarthat, mire teljesen sikerül megszabadulni az állattól. Ezt a fajta kezelésmódot egyébként már az ókortól kezdve alkalmazzák, és egyes elképzelések szerint a gyógyszertárakon vagy a WHO logóján látható közismert, a gyógyítást szimbolizáló jelkép sem az Aszklépiosz botjára tekeredő kígyót, hanem sokkal inkább a pálcikára felcsavart medinaférget ábrázolja.vadonka | 2015.01.21. 10:49:01Ha afrikába mennék inkább aggódnék az ebola miatt. Tényleg arról mi hír? Nagy a csend!
Mai ismeretterjesztő rovatunkban a Scotoplanes, amely génusznak elvileg még nincs magyar neve (köszi kukulkan, hogy utánanéztél!), és bár az angol nevük találó, a magyarban "tengeri disznóknak" nevezett állatok delfinek.
Így a Ti feladatok, hogy nevet adjatok neki! :)karmigran | 2009.08.23. 23:00:31George
Mai ismeretterjesztő rovatunkban a trópusi tengerekben élő ragadozó kúpcsigák (Conus spp.), amik rendkívül erős, többkomponensű idegmérget termelnek, melyet egy aprócska szigonnyal juttatnak be zsákmányukba (többnyire gerinctelenekbe ill. kisebb halakba), valamint az őket elővigyázatlanul megfogó szőke nők kezébe. :D
Itt éppen egy bohóchalat zsákmányol az egyikük:
Embernél a méreg látászavart, szédülést, hányást, paralízist, súlyosabb esetben pedig (főleg a nagyobb termetű fajok, pl. C. geographus veszélyesek ilyen szempontból) halált okozhat; eddig mintegy 25 halálos eset ismert. A méregből készült fájdalomcsillapító sokszorosan hatékonyabb az opioidoknál (pl. morfiumnál), ráadásul nem okoz függőséget sem.Turmion Kätilöt | 2009.07.27. 10:46:26De szépen bezsákolja.
- Mai ismeretterjesztő rovatunkban bemutatjuk a kabócák rovarcsaládját. "A kabócák az egész Földön elterjedtek, becslések szerint eddig közel 30000 leírt fajt tartanak számon. A déli napfénynél igen élénken ciripelnek. Hangadó-készüléke mindkét ivar egyedeinek van ugyan, de a nőstényeké csak csenevész."kisadria | 2009.07.22. 18:23:15Én nem tudtam hogy létezik ilyen míg nem voltam én is horvátoknál.
engem is kiidegeltek..:D
- Mai ismeretterjesztő rovatunkban a
vigyorgó vízicocaHelicocranchia pfefferi nevű ritka tintahal. Akkora, mint egy pici labda, a világ minden tengerében megtalálható, de igencsak eldugva, általában száz méternél nagyobb mélységekben. Ha teleszívja magát vízzel, a bőrelszíneződései miatt úgy néz ki, mint egy mosolygó, jóllakott napközis. :)kócimbóc | 2009.07.23. 22:33:41erről eszembejutott amikor kiskoromban a rokonok halat pucoltak és a hólyagot odaadták jáccani :D elvoltam vele jah.... :)
- Mai ismeretterjesztő rovatunkban: a rovarvilág alien-jei, a parazitoid fürkészdarazsak, melyek élő rovarokba vagy azok lárváiba (legtöbbször lepkehernyókba) helyezik tojásaikat, és a kikelő lárváik a gazdatestből táplálkoznak, míg eléggé ki nem fejlődnek ahhoz, hogy aztán kibújhassanak az ezzel halálraítélt gazdából. Ám a káposztalepke gyilkosfürkész (Apanteles glomeratus) nevű darázsfaj és gazdája, a káposztalepke (Pieris brassicae) hernyójának esetében a gazda tortúrája itt még nem ér véget...Nas | 2015.10.12. 15:59:48Élvezetesen megírt kis összefoglaló a témában:
http://mttmuzeum.blog.hu/2015/10/12/halalfalok_es_belso_vivodasok
- Mai ismeretterjesztő rovatunkban bemutatjuk a macskabékát, amely külsőleg teljesen úgy néz ki, mint egy átlagos macska, de a hangja rögtön elárulja őt. Kvak-kvak. :)Patkányka | 2009.07.11. 15:03:19Én láttam valami nagyon hasonlót , csak ott a béka fújt úgy mint a macska.:)