Az olaj utáni korszak hazai hirdetői, emellett különböző zöld gondolkodású emberek a mostani válságról, a gazdasági szociális folyamatokról az általuk elképzelt jövőről és kiutakról.
Tisztességtelenül emelte az Erste Bank egyik devizahitelesének kamatát, azt ugyanis nem indokolták pénzpiaci folyamatok - mondta ki első fokon a bíróság. Az ügy már a végrahajtási szakaszban volt, a család már készült a kiköltöztetésre.
Ridley Scott, aki olyan klasszikus hollywoodi filmeket rendezett, mint "A nyolcadik utas: a Halál", a "Szárnyas fejvadász" és a "Gladiátor", egy vadonatúj nyolcrészes sorozattal jelentkezik, amelynek címe "A science fiction látnokai". Scott maga is sokat dolgozott rendezőként a science fiction területén, és hitelesen mutatja be a műfaj és a folyamatosan fejlődő tudomány és technika közötti kapcsolatot. Jules Vernétől kezdve Isaac Asimovon át George Lucasig és Phillip K. Dickig az egyes szerzők fantáziájának szüleményei sokszor ösztönzően hatottak a kutatókra. Mindegyik epizód egy olyan sci-fi szerzőre összpontosít, aki maradandó nyomot hagyott a minket körülvevő világban.
A sorozat youtube-ra feltöltött részei:
Arthur C. Clarke
George Lucas
Philip K. Dick
Robert Heinlein
H. G. Wells
Jules Verne
Mary Shelley
Mi történik ilyenkor szerintetek?
Metán-hidrát: a bolygó legnagyobb érintetlen fosszilis energiakészlete
A metán-hidrát víz és metán keverékéből képződő jéghez hasonló anyag, ami megfelelő nyomás és hőmérsékletviszonyok mellett stabil marad, így az évmilliók folyamán a tenger alján bomló élőlényekből egy magas koncentrációjú és óriási mennyiségű energiaforrássá vált.
Mivel a belőle kinyerhető metánt gyakorlatilag mindenre (autómeghajtás, fűtés, áramtermelés) lehet használni, ezért több országban is intenzív fejlesztési projektek folynak a kitermelési technológiák fejlesztésére. Japán már az évtzed végén megkezdi termelését és gyorsan energiafüggetlenné válhat segítségével, amit több másik ország is követni fog.
Svájcban a kenyérgabona 4/5-e Indiából származik, abból az országból, ahol százezrek éheznek; a francia halkereskedők azt mondják, az ipari módszerrel fogott tenger gyümölcse nem evésre való, hanem eladásra; Romániában 50 centes órabérért dolgoznak az asszonyok a hagymaföldeken, amelyet távoli országokba szállítanak tovább; Spanyolország legnagyobb üvegházas agrárvidéke nagyobb mint Luxemburg és Hollandia együtt - a világban mégis 5 percenként hal éhen egy gyermek. A világ élelmiszertermelése és az élelmiszer elosztása katasztrofális szintre jutott. A 3000 kilométerről importált paradicsom olcsóbb mint a hazai; az ásványvíz ugyanolyan kereskedelmi értéket képvisel mint bármely más termék; a legtöbb élelmiszert szójával dúsítják. Hová vezet ez a folyamat? Az emberiség élelmiszerellátása nem több mint néhány tucat multinacionális cég versengésének színtere?
Egészen extrém fűtési módszert találtak fel Kínában: az olaj-és földgázmezők munkásai a környékbeliekkel együtt saját otthonaikat is a frissen kitermelt gázzal fűtik. A gázt pedig - illegálisan - hatalmas, 6-7 méter széles nejlonzsákokban szállítják, kézben vagy kerékpáron, és rutinos mozdulatokkal, pár perc alatt feltöltik a gázkutaknál. A bánya üzemeltetői azzal védekeznek, hogy ők többször is jelezték már a munkásoknak, hogy milyen veszéllyel jár az illegális gázcsapolás, de egyelőre képtelenek megállítani a folyamatot. Az illegális felhasználók ugyanakkor azt állítják, szerintük nagyon kényelmes és biztonságos ez a megoldás: egy zsáknyi gáz 5-6 napig is kitart. Állítólag egy idős ember már a levegőbe repült, amikor egy gázzal teli tasak felemelkedett vele.
A Kína keleti részén fekvő Santung tartományban élő és dolgozó munkások a hatalmas nejlonzacskók szállításával természetesen az életüket kockáztatják: gyakorlatilag egy komoly robbanóerejű bombát szállítanak, amelyet akár egy szikra is könnyen felrobbanthat. Amennyiben eddig nem történt semmilyen baleset a kínai munkások között ebből a "földgázcipelésből" fakadóan, akkor az pusztán a csodának köszönhető.
A kiviak egy tradicionális grönlandi étel, amit a helyiek különleges alkalmakkor (esküvőkön, születésnapokon) szolgálnak fel. Fókabőrbe tesznek néha akár több száz alkát (a sirályhoz hasonló tengeri madarat) egészben tollastól, és 3 hónapra a földbe ássák egy kővel a tetején (ami folyamatosan nyomja ki belőle a levegőt). Mikor a madarak erjedni kezdenek kiássák, lecsavargatják szárnyaikat, lábaikat és megnyúzzák. Ezután a madárhúst különféle módon tálalják. Videó csak erősebb gyomrúaknak...
A fő ok, hogy a sarkidéki örökké fagyott talaj felolvadásával a perfrostban évmilliók alatt felhalmozódott metán - ami a szén-dioxidnál 23-30-szor nagyobb üvegházhatású gáz - elkezd felszabadulni és egy pozitív visszacsatolási folyamtot indít el, amit nem lehet leállítani. Mivel a felmelegedés mértéke a légköri szén-dioxid szinthez képest késésben van, így ha most leállítanánk az üvegházgáz kibocsátást, a bolygó akkor is évtizedekig erősen melegedne tovább, így lényegében biztosan elérjük az öngerjesztő permafroszt olvadást.
Angol cikk