WC-lánc kísérlet
A borszakértés blöff?
Több kutató kísérletei is azt mutatják, hogy az emberek nem tudják megkülönböztetni a rossz bort a legjobb minőségtől. Egy amerikai borász azt állítja, még a szakemberek sem képesek pontosan megítélni a borokat.sahinel | 2013.06.27. 22:29:38Wine producers go hi-tech to outsmart fraudsters
http://phys.org/news/2013-06-wine-hi-tech-outsmart-fraudsters.html
Odasózunk a hertznek :)
tftmnxzf | 2013.06.11. 00:33:38Szerintem nem maradt ki, csak sok embernek nem esik le, hogy mit lat: a femben kialakulo mechanikai allohullamok nullatmeneteben gyulik ossze a so.
Tudtátok, hogy a vákuum mégsem annyira üres? :)
palinkaman | 2013.06.03. 21:47:02Ez egy elég régóta létező elmélet, a kvantumtérelmélet, mely a kvantummechanikából indul ki (ami már magában kicsit sci-finek hangozhat).
A lényege az, hogy a tökéletes vákuumban, ahol a klasszikus szemlélet szerint nincsenek részecskék, kialakulhatnak a normálistól eltérő állapotok (fluktuációk), ami egy üres térben mi lehet: megjelenik egy részecske. Már a Heizenberg-féle határozatlansági relációban kimondták (1900-a évek eleje), hogy a fentihez hasonló módon az anyag és energiamegmaradás törvénye sérülhet, de csak nagyon-nagyon kis időre a következő módon:
1. minél nagyobb tömegű részecske "pattan ki" a semmiből, annál kevesebb ideig létezhet. Ez azt jelenti, hogy míg atomnál kisebb részecskék olyan "sokáig" (viszont még így is a másodperc tört részéig) létezhetnek, hogy akár észlelhetjük is őket megfelelő műszerekkel, viszont ha nagyobb tömegű részecske, pl. egy autó pattanna ki a semmiből, az olyan kis ideig létezne, hogy észre sem vennénk, éppen ezért ilyesmit nem is észlelünk. (Senkivel sem történt még olyan, hogy ült otthon, aztán a semmiből ott termett egy autó.)
A mikrovilágban ez egy alaptétel, és nagyon érdekes az, hogy a mi általunk megszokott világtól nagyon eltérően viselkednek a dolgok benne, mintha egy másik univerzumba csöppennénk, teljesen más fizikai törvényekkel.
Szonolumineszcencia - amikor a vízben lévő buborékból hanghullám hatására fény keletkezik.
KakukkMarci56 | 2013.07.20. 14:26:43"a nagy cunamiban sok sok nagy atombomba energiája volt"
"az egész francos sziget (mármint Japán) elcsúszott vagy15 centit."
És ezt Te, le-ellenőrizted? Utánaszámoltál...?!
:-)
"nagy cunami után, egy ország végzett föld alatti atomrobbantást É-Korea. "
Akkor előtte...
A lényegen nem változtat...
:-)
- A szemünk számára láthatatlan, kicsiny mozgásokat, színváltozásokat képes felnagyítani az M.I.T. videoszkópja. Saját magad is feltölthetsz elemzésre állományt, lehet kísérletezni!Opra | 2013.04.27. 10:59:39A postképről ez jutott eszembe: http://www.youtube.com/watch?v=-kgjK-RhEWA
Gondolattal mozgatták egy patkány farkát
Egy lépéssel közelebb kerültek a kutatók ahhoz, hogy megértsék a telepátiát. Egy új kísérletsorozattal sikerült elérni, hogy az emberek gondolataikkal mozgásra késztessék patkányok farkát. Seung-Schik Yoo, a Harvard Egyetem kutatója számítógéppel kapcsolta össze az önkéntesek agyát a patkányok agyával.Gábor-79 | 2013.04.08. 23:09:05Pff, nagy kunszt! Az egyik exem ezt telefonon keresztül is tudta az én farkammal... :-D
Forradalmi gyógymód egy egyetemistától
A külső és belső sérüléseknél is használható, Veti-Gel névre keresztelt anyag képes bármekkora vérzést elállítani, ráadásul elősegíti a gyógyulást. A New York-i Egyetem egy harmadéves hallgatója megvalósította, amit eddig csak a számítógépes játékokban láttunk. Joe Landolina találmánya képes a sérülést azonnal bezárni és ezzel megállítani a vérzést. Az eddigi kísérletek alapján az anyag külső, belső és égési sérülések esetén is működik, a gyógyulást pedig azzal is segíti, hogy képes felvenni a körülötte lévő szövetek tulajdonságait. Külső alkalmazás esetén például úgy viselkedik, mint a bőr. Használatának széles körű elterjedésére sajnos még várnunk kell egy kicsit. Már csak azért is, mert az amerikai egyetemista első körben a védelmi minisztériumtól remél megbízást.Zellergumó | 2013.03.23. 12:24:47Na aztán ki szereti ilyen véresen a tarját?
Még nem időszerű, de egy érdekes rövid interjú Dr. Csubák Máriával a parlagfű problémával kapcsolatban, és annak felhasználásáról.
Nakong | 2013.03.20. 05:41:40Érdekes nagyon ez az allergia. Évezredek óta nem volt baja az emberiségnek a külön-féle növények pollenjétől. Azonban mióta beindult rendesen a gyógyszeripar, a járműipar megjelent vele az emberek allergiája is. Nem a járműforgalmat kellene előbb szabályozni? Hiába csökkentik a járművek károsanyag kibocsájtását, ha évről évre egyre többet gyártanak és amellett használják a régieket is. Hiába azért remek üzlet az allergia a gyógyszergyáraknak, rendkívül nyereségesen el lehet adni a sós-vizes inhalátorokat és a különféle gyógyszereket, amelyek csak tüneteket kezelnek. Én vidéken lakom, itt nem sok gépjármű szaladgál és nem is volt soha bajom a parlagfűvel vagy egyéb növényekkel. Pedig a helyi kisgazdák rengeteg parlagfüvet tudnak ám termeszteni. A kukorica és a napraforgó alig látszik ki közülük. De csak ott van jelentős mennyiségben, ahol vetettek valami kultúrnövényt és nem használtak valami ritka erős EU-s vegyszert. Hangsúlyozom nem volt egész nyáron semmi bajom a parlagfűvel, miközben nyugodtan futottam el az általa benőtt földek mellett, viszont majd kiköptem a tüdőmet mikor egy éppen azon a héten vegyszerezett földrész közelébe értem. Szerintem először el kellene gondolkodni, mitől is van az allergia. A parlagfű csak az egyik növény, amellett sokan szenvednek más növényektől is. Vagy nem is a növényektől, hanem inkább ami kiváltja ezt az egész betegséget a gyógyszerektől, vegyszerektől, a járművek kibocsájtott mocskától és egyéb ipari melléktermékektől.
Újabb levitáló cseppek
Mr. Wallace | 2013.03.17. 16:03:33Ha azt vesszük. hogy a 2011-es japán földrengés epicentruma 30 kilométer mélyen volt, energiája kb 1000 hidrogénbombáé (10 gigatonna, ha jól emlékszem) akkor az általad vázolt esetben a jakuzzi ép csak megrezdülne.
Ahogy a lánc elkezd kibukni az edényből, az hirtelen nehezebb lesz, mint az a láncrész, ami a többi tetején megemelkedik, miközben a kibukó lánc húzza magával a többi részét. Emiatt ez a kibukó, nehezebb rész felgyorsul (hiszen a gravitáció egyre gyorsabban húzza), és így a könnyebb, még edényben maradó rész is vele gyorsít. És tulajdonképpen pont ezért emelkedik meg: a lendület nem engedi meg, hogy az edényben maradó láncszemek a peremnek préselődjenek, hanem felemelkednek, majd egy ponton elkezd hatni rájuk a gravitáció, és visszahullanak (mint amikor a vizes slagból felé irányítjuk a vizet). Ezt a jelenséget is érzékelteti a srác: minél magasabbra helyezi az edényt, annál magasabbra emelkedik a hullám. A tetején lévő fura hurok-alakokat pedig a hullámmozgás fizikai jelenségeivel magyarázza.
Úgyhogy a te magyarázatod annyiban igaz volt, hogy ez a "furcsa-vicces" rendszer (a lánc önmagát húzva gyorsítja önmaga másik részét a gravitáció segítségével ;) ) a lehető legkisebb energia-szintre törekszik, ezért nem préselődik neki a peremnek, mikor átbukik, hiszen a lendület ellenében energia bevitelre lenne szükség. A többi viszont nem igazán magyarázza ezt a jelenséget... bár részben igaz. ;)