Mázli - Kis falu nagy szarban.
Ógyarmat egy szegény zsákfalu az osztrák magyar határon. Egy napon azonban rájuk mosolyog a szerencse. Felfedezik, hogy a temetőjük alatt húzódik egy olajvezeték. Gyorsan jött ötlettől vezérelve megfúrják és közösen elkezdik árulni a gázolajat, temetésnek álcázva az árusítást. Dől a pénz! Mindenki boldog és elégedett. Egészen addig, amíg mindenki el nem kezdi a saját zsebére árulni az olajat, egymás árai alá ígérve. A baj pedig nem jár egyedül. Megjelenik a faluban az olajtársaság embere, hogy elsimítsa az ügyet, de a falu elkergeti az válságmanagert, egyenesen a rendőrség karjába. A falusiak elszántak és nem hajlandóak lemondani az olajról. Ellenállnak a karhatalomnak egy remeknek tűnő tervvel. Csakhogy a remeknek tűnő tervek nem szoktak jól elsülni.
Duplán vitalehetőség, lehet véleménykedni, pedig ez csak egy korrekt levél, szerintem:
"Május 27-én a Hajdú-Bihar megyei 9. választókerületben megjelent egy a Magyar Szocialista Párt érdekeit hirdető szórólap, mely az elmúlt időszak fejlesztéseiről ad hírt, mellékelve néhány fényképet is. Ezek között szerepel a hajdúdorogi püspöki templomé, holott annak felújítási munkálatai 1998 és 2002 között történtek. A székesegyház néhány hónappal ezelőtt egy sajátosan vallási esemény miatt került az országos figyelem középpontjába, nevezetesen, amikor gyalogos zarándoklat során ide hoztuk át a Máriapócsi Kegyképet.
A jó érzést sértő, ha a sokunk által szeretett templomunk képét bármely politikai erő vagy szervezet úgy akarja fölhasználni, mintha része lett volna annak fölépítésében, fölújításában, működtetésében. A templom jelkép és felkiáltójel mindazok számára, akik hittel tekintenek rá. Szimbólum, sőt, ikon, mely a teremtő Isten erejét és szépségét jelzi, közvetíti, árasztja, sugározza. Nem pusztán idegenforgalmi látványosság, s főként nem politikai érdekek eszköze. Jogilag talán nehéz körülhatárolni azt, hogy mit szabad és mit nem szabad tenni a vallási képekkel, eszközökkel, szimbólumokkal. Ám minden erkölcsösen gondolkodó ember számára nyilvánvaló, hogy ezek sokkal értékesebbek és mélyebb üzenetet hordoznak, mintsem, hogy a napi politika színterére kerüljenek.
A hajdúdorogi székesegyház elsősorban a görög katolikusoké és azoké a jó szándékú embereké, akik istenkereső szándékkal közelednek feléje. Nyomatékosan kérjük a politikai erőket, hogy tartsák tiszteletben a keresztény emberek értékeit, és azokat ne használják fel saját érdekeik elérésére.
Nem kívánok súlyosabb jogi elégtételt követelni a történtek miatt, mert semmiképp sem szeretném a politikai feszültségeket tovább szítani. Éppen eleget szenvedünk ettől. Az egyház mindenki felé nyitott, senkit ki nem zár, aki tiszta szívvel keresi és munkálja a Teremtő akarta rendet és boldogságot ezen a földön.
Kocsis Fülöp
hajdúdorogi püspök"
(gyk: Magyarországon egyetlen görög katolikus püspökség van, magyarul hazánkban ő a gör.kat. "góré" :-) )