Az előzetes tervek szerint a Rosetta űrszonda magyar idő szerint ma délután 16.34-kor megkísérli a leszállást a Csurjumov-Geraszimenko üstökös felszínére. Ez lesz az első alkalom, hogy ember alkotta eszköz landol egy üstökös magján, ráadásul a leszállóegység központi vezérlő és adatgyűjtő számítógépét a magyar Wigner Fizikai Kutatóközpont és az SGF Kft. alkalmazottai fejlesztették.
Lezárták az utakat, és elkezdték beszántani a növényeket. Brutális támadás indult a földek ellen” - tájékoztatta a hvg.hu-t szombat reggel Ács Sándorné, a 452 hektáron 21 éve vegyszermentesen gazdálkodó Kishantosi Vidékfejlesztési Központ vezetője. Az Ángyán József által is támogatott biogazdálkodóktól tavaly ősszel vették el az állami földeket, mert a földbérlet-pályázatokon vesztettek. Az ügyben hűtlen kezelés miatt feljelentést tett a Greenpeace Magyarország, Kishantos védelmében több tucat civil szervezet, valamint az általános jogok biztosa is felszólalt.
Az ELTE Biológiai Fizikai Tanszékén folyó kutatás során épített
drónok önszerveződő módon, központi irányítás nélkül képesek rajban repülni, és akár célpontot követni biztonságosan, emberi beavatkozás nélkül. Ezzel berepültek a nemzetközi tudományos élet élvonalába is.
„Mivel a társadalom és a kormány is tudja, hogy a legjobbak tanítanak, rájuk is bízza, hogy hogyan, milyen módszerekkel, milyen tankönyvekből és milyen tanterv szerint gondoskodnak a gyerekek oktatásáról. Éppen ezért nincs központi ellenőrzés és tanfelügyelet, és a tanárok sem külső kényszerből képezik tovább magukat.”
Kérésre felkutat nekünk régen látott osztálytársakat, barátot, szeretőt, bárkit. Akkor is, ha az illető időközben nevet vagy nemet váltott.
A Higgs-bozon felfedezésének helyén, a CERN-ben két kitűnő kiállítás várja az érdeklődőket, és meg lehet nézni az igazi berendezések egy részét is.
A részecskefizikai kutatások legnagyobb központja ma Európában van, Genf mellett. A CERN-ben működik a világ legnagyobb részecskegyorsítója, a Nagy Hadronütköztető (LHC), amelynek segítségével felfedezték a Higgs-bozont.
A kutatások mellett a CERN nagy hangsúlyt fektet az ismeretterjesztésre, ezt a célt két kitűnő, ingyenesen látogatható kiállítás, A részecskék világa (Universe of Particles) és a Mikrokozmosz (Microcosm) is szolgálja.
Előzetes bejelentkezés után vezetett túrákat is tartanak az érdeklődőknek, de az LHC alagútjába való lejutást előre nem garantálják.
Részletes információkat a képre kattintva találhattok (angolul)
www.youtube.com/watch?v=I_cQlR9G_S4