Ne maradj le a legjobb izékről, iratkozz fel a heti hírlevélre:
daveman
daveman 2013. 07. 02. 04:23 | #5
Ez a magyarázat nem igazán pontos. Pedig a figura mindent elmond ebben az öt percben, és oké, tudom, ANGOLUL teszi mindezt. Tehát ezért segítek rendbe tenni a dolgokat azoknak, akik nem értik.

Ahogy a lánc elkezd kibukni az edényből, az hirtelen nehezebb lesz, mint az a láncrész, ami a többi tetején megemelkedik, miközben a kibukó lánc húzza magával a többi részét. Emiatt ez a kibukó, nehezebb rész felgyorsul (hiszen a gravitáció egyre gyorsabban húzza), és így a könnyebb, még edényben maradó rész is vele gyorsít. És tulajdonképpen pont ezért emelkedik meg: a lendület nem engedi meg, hogy az edényben maradó láncszemek a peremnek préselődjenek, hanem felemelkednek, majd egy ponton elkezd hatni rájuk a gravitáció, és visszahullanak (mint amikor a vizes slagból felé irányítjuk a vizet). Ezt a jelenséget is érzékelteti a srác: minél magasabbra helyezi az edényt, annál magasabbra emelkedik a hullám. A tetején lévő fura hurok-alakokat pedig a hullámmozgás fizikai jelenségeivel magyarázza.

Úgyhogy a te magyarázatod annyiban igaz volt, hogy ez a "furcsa-vicces" rendszer (a lánc önmagát húzva gyorsítja önmaga másik részét a gravitáció segítségével ;) ) a lehető legkisebb energia-szintre törekszik, ezért nem préselődik neki a peremnek, mikor átbukik, hiszen a lendület ellenében energia bevitelre lenne szükség. A többi viszont nem igazán magyarázza ezt a jelenséget... bár részben igaz. ;)
Előzmény: MecHa (4) 0 VÁLASZ
MecHa 2013. 07. 01. 21:38 | #4
A kötél illetve lánc alakváltozása miatt fellépő súrlódási erő. Tudod általában a kötelek illetve láncok nem homogén anyagok, hanem finom szálakból, illetve láncszemekből tevődnek össze, és mikor a kötelet vagy láncot meghajtod, megváltoztatod az alakját, ezek a szálak, láncszemek egymáshoz súrlódnak. És minél gyorsabban mozog a kötél, annál gyorsabban mozognak egymáson ezek a részek, és annál nagyobb a köztük lévő súrlódás. Mikor maga a gravitáció ami az üveg falához szorítaná a láncot már kisebb mint a kötél/lánc részei közt a súrlódás, akkor nemes egyszerűséggel a kötél ellenáll az alakváltozást okozó erőnek (gravitáció) és a lehető legnagyobb ívben hajlik meg, ezáltal a lehető legkisebb az energiaszükséglete annak hogy "kanyarodjon", és egészen addig növekszik ez az ív, amíg a lánc/kötél azon részére eső gravitációval kiegyenlítődik a súrlódási erő.

A centrifugális erő is közrejátszhat valamelyest, de ha csak az okozná akkor az eredeti ívnek kellene növekednie hiszen nincs mi megváltoztassa az erők irányát, azaz a lánc indulási pontjától (ahonnan az elmozdulás kezdődik) mindig az üvegfal felé kéne irányulna a húzó erőnek.
Előzmény: tgtg (3) 0 VÁLASZ
tgtg 2013. 07. 01. 15:53 | #3
Nem értem, mi súrlódik mivel? Szerintem inkább a görbületnél fellépő centrifugális erő lehet az ami ilyen pályán tartja, nem?
Előzmény: MecHa (2) 0 VÁLASZ
MecHa 2013. 07. 01. 12:13 | #2
Nem csak wc lánccal működik. Lényegében bármilyen kötéllel vagy fonállal működik, csak elég gyorsan kell mozognia.(Ha valaki dobott már le hegymászókötelet 40 méter magas épület tetejéről hasonló módon az láthatott ilyet).

Csak a gyengébbek kedvéért, az egész azon alapszik, hogy ha a lánc vagy kötél sebessége átlép egy bizonyos határt, a sebesség miatt megnövekedett súrlódási erő ami a lánc/kötél alakváltozásával jár, már nagyobb mint a gravitációs erő ami lehúzná a láncot/kötelet.

Bocs hogy felvállaltam a captain obvious szerepét csak furcsállom hogy szinte minden hasonló site-on megjelent ez a videó és úgy csodálkoznak rá mintha varázslat lenne.
balogh predator 2013. 07. 01. 12:06 | #1
Jó magasan lehetett az a wctartály amiről leszedte az biztos :)
+10 VÁLASZ