Aki esetleg kételkedett David Icke kényelmi zónáról tartott álláspontjával kapcsolatban egy korábbi posztnál, az ismerkedjen meg az Asch kísérlettel:
A konformitás kutatása Asch nevéhez fűződik. Ő kezdte el tudományos módszerekkel kutatni az emberre ható csoportnyomás hatásait.Ebben a filmben Asch eredeti kutatásainak egyikét mutatjuk be, eredeti felvételről.
A kutatásban több résztvevőnek meg kell mondania, hogy a kép jobb oldalon elhelyezett három különböző méretű vonal közül melyik azonos a bal oldalon lévő vonal hoszával. Ezt első ránézésre mindenki helyesen meg tudná közülünk mondani. Ám mi van akkor, ha a csoportban mi vagyunk az egyetlen, nem beavatott emberek? Akkor is rá fogjuk vágni a tökéletes megoldást minden alkalommal? Vagy talán engedünk a csoport nyomásának, és mi is hibás választ adunk a kísérletvezető kérdésére csakúgy, mint az előttünk ülő beépített emberek?
Tooni 2012. 04. 05. 17:48 | #9
Ugyan, nem vettem magamra, de honnan tudjam más mit csinál/na? Kételkednék/Kételkednénk...
0
VÁLASZ
norbertvincze 2012. 04. 05. 17:38 | #8
ezt nem szemlyre szabva neked szántam, csak úgy általánosságban. Hüllők ide vagy oda, ha ezt az oldalát nem vesszük figyelembe csak azt amibe ezt ő belültette, akkor láthatjuk, hogy egy valóban működő dologról beszél egyébként (a rendszer működésére és korrupciójára gondolok).
0
VÁLASZ
közlegény 2012. 04. 05. 11:10 | #7
épp ez a lényeg, nyilvánvaló, h.a kísérletben szereplőnek (aki nincs beavatva) igaza van, csak véleményével kisebbségbe kerül, és emberfüggő, hogy el lehet-e bizonytalanítani a csoportnyomás hatására, és átbillenteni.
Itt az izén is előfordul, hogy valaki gyökeresen mást mond a többieknél, nyomják rá a mínuszokat, és vagy megváltozik a véleménye vagy nem ( ez nagy csatározáshoz vezet)
Itt az izén is előfordul, hogy valaki gyökeresen mást mond a többieknél, nyomják rá a mínuszokat, és vagy megváltozik a véleménye vagy nem ( ez nagy csatározáshoz vezet)
0
VÁLASZ
Porcelanbaba 2012. 04. 05. 10:37 | #4
Elvileg az összes válasz közül 35% volt konform. Én beletartoznék a 65%-be, engem nem lehet eltéríteni. :) Amúgy Deutsch és Gerard kísérlete, ennek kicsit variáltabb változata, ott le kellett írni a megoldást a lapra, így kevesebben változtatták meg, ha előtte mindenki mást mondott is, mert azzal, hogy leírjuk, elköteleződünk mellette. Érdekes dolog ez a szociálpszichológia, imádom az ilyen kísérleteket, olyan meglepő dolgok derülnek ki. :)
0
VÁLASZ